Proverbs 6:6 Cross References - Bulgarian

6 Иди при мравката, ленивецо, виж пътищата й и стани мъдър.

Job 12:7-8

7 Но попитай сега животните и те ще те научат; и небесните птици и те ще ти кажат;8 или говори на земята и тя ще те научи; и морските риби и те ще ти разкажат.

Proverbs 1:17

17 Защото напразно се простира мрежа пред очите на която и да било птица.

Proverbs 6:9

9 Докога ще лежиш, ленивецо? Кога ще станеш от съня си?

Proverbs 10:26

26 Както оцет за зъбите и дим за очите, така е ленивият за онези, които го изпращат.

Proverbs 13:4

4 Душата на ленивия желае и няма, а душата на трудолюбивите ще се насити.

Proverbs 15:19

19 Пътят на ленивия е като изплетен с тръни, а пътят на праведните е изравнен.

Proverbs 18:9

9 Който е небрежен в работата си, е брат на разсипника.

Proverbs 19:15

15 Леността хвърля в дълбок сън и нехайна душа ще гладува.

Proverbs 19:24

24 Ленивият топва ръката си в чинията и дори не я връща обратно към устата си.

Proverbs 20:4

4 Ленивият не оре заради зимата — ще потърси по време на жетва и няма да има нищо.

Proverbs 21:25

25 Желанието на ленивия го убива, защото ръцете му отказват да работят.

Proverbs 22:13

13 Ленивият казва: Лъв има навън! Ще бъда убит насред площадите!

Proverbs 24:30-34

30 Минах покрай нивата на ленивия и покрай лозето на човека без разум,31 и ето, всичко беше обрасло с тръни, коприва беше покрила повърхността му и каменната му ограда беше съборена.32 И аз, като видях, размислих в сърцето си, погледнах и си взех поука.33 Малко спане, малко дрямка, малко сгъване на ръце за сън —34 и беднотията ти ще дойде като разбойник, и нуждата ти — като въоръжен мъж.

Proverbs 26:13-16

13 Ленивият казва: Лъв има на пътя! Лъв има сред площадите!14 Както вратата се завърта на пантите си, така и ленивият — на леглото си.15 Ленивият натопява ръката си в чинията и му е тежко да я върне обратно до устата си.16 Ленивият е по-мъдър в очите си от седмина, които отговарят разумно.

Proverbs 30:25

25 мравките, които не са силен народ, но пак приготвят храната си през лятото;

Isaiah 1:3

3 Волът познава стопанина си и магарето — яслите на господаря си. Израил не знае, народът Ми не разсъждава.

Matthew 6:26

26 Погледнете на небесните птици, че не сеят, нито жънат, нито в житници събират; и пак небесният ви Отец ги храни. Вие не сте ли много по-ценни от тях?

Matthew 25:26

26 А господарят му в отговор каза: Зли и лениви слуго! Знаел си, че жъна, където не съм сял и събирам, където не съм пръскал.

Romans 12:11

11 В усърдието не бъдете лениви; бъдете пламенни по дух, като служите на Господа;

Hebrews 6:12

12 да не бъдете лениви, а да подражавате на онези, които чрез вяра и търпение наследяват обещанията.

Cross Reference data is from OpenBible.info, retrieved June 28, 2010, and licensed under a Creative Commons Attribution License.